Lagom till årets nationaldag om någon månad lanserar vinimportören Sött & Gott en serie smågodis smaksatt och färgad med naturliga färg- och smakämnen från vindruvan! ”Det stämmer, vi har i samarbete med en vinfabrik i Barcelona tagit fram ett slags nytt vingummi i nya spännande former och som fått sin färg av naturliga färgämnen i vindruvan,” avslöjar Henning Bluff, brand manager på Sött & Gott och tillägger att också sötman är naturlig. ”Den blå färgen kommer från naturliga anthocyaner och den gula från lika naturliga flavonoider, båda finns naturligt i druvan, och sötman kommer från druvsockret,” säger Bluff som räknar med att sälja merparten av produktionen i landets hälsokostbutiker för, som han säger, ”mer naturligt än så här blir det bara inte”.
”Den blå färgen kommer från naturliga anthocyaner och den gula från lika naturliga flavonoider, båda finns naturligt i druvan, och sötman kommer från druvsockret,” säger Bluff som räknar med att sälja merparten av produktionen i landets hälsokostbutiker för, som han säger, ”mer naturligt än så här blir det bara inte”.
Fotnot: Sött & Gott räknar med att längre fram i år också kunna lansera grönt godis med naturligt färgämne från vinrankans klorofyll.

Hhrrmm… ho hum!